Mis on maarjakask ehk karjala kask. Maarjakask on muhkliku tüvega madalakasvuline puu, mille kirimustriline ja salmiline puusüü on lihvituna kütkestavalt pilkupüüdev. Kuid looduses kasvab maarjakaske harva. 

See puu on eestlaste seas tuntud peamiselt maarjakase, karjala kase või –kõivuna. Hiidlased-saarlased kutsuvad maarjakaske ka raud-, näsu-, kiri- või ka madrikaseks. Võrumaal tuntakse teda naaris- või naeriskõivuna ning Põlvamaal kui linnusilmäpuud, kuid siiski on ta paljudele tuntud ka kui karjala kask.

Jässaka, madala või kõveratüvelise tugevaoksliku õunapuud meenutava puuna kohtab teda aga sagedamini hõredates või ebaühtlase liitusega puistutes, puisniitudel, kiviaedadel ja endistel karjamaadel.

Sageli võib maarjakaske kasvamas näha ka pae- ja kiviklibustel rannavallidel ja soostunud muldadel mitmetüvelise põõsataolise puuna või põõsana.

Mis teeb maarjakase haruldaseks ja ainulaadseks? Esiteks, väga kõrgelt hinnatud, erakordselt sitke ja kaunimustriline ning ilusa läikega puit. Tänu nendele omadustele saab temast vesta vastupidavaid noapäid ning teha uhkeid piipe ja ülikallist eksklusiivmööblit.

maarjakask ehk karjala kask

Teiseks on ta aga küllalt harva leitav looduses. Tervest maailmast leidub teda ainult Karjalas ning Läänemere regioonis ja ka mõnelt pool Baltikumist, sh. Eestis.

Vaata ka maarjakase pilte meie galeriist ja soovikorral telli siit